Bugun...Balkanlarda Türk-İslâm (Osmanlı) şehir medeniyetini Doç.Dr. Karakuş anlattı

Doç.Dr. Ertuğrul Karakuş Bolu Altındağ Belediyesi Kız İmam Hatip Lisesindeki konferansında Anadoludan Balkanlara Şehir Medeniyeti ve “insan temelli ve samimi” mekânlar konusunda görüşlerini öğrencilere aktardı

facebook-paylas
Tarih: 03-06-2023 23:30

Balkanlarda Türk-İslâm (Osmanlı) şehir medeniyetini Doç.Dr. Karakuş anlattı

Doç.Dr. Ertuğrul Karakuş Bolu Altındağ Belediyesi Kız İmam Hatip Lisesindeki Konferans çerçevesinde; Türkistan ve Hicaz bölgesinden beslenerek Anadolu topraklarında şekillenip Balkan bölgesine taşınan Türk-İslâm (Osmanlı) şehir medeniyeti ana hatlarıyla ve görsellerle tanıtıldı.Balkan bölgesindeki Türk-İslâm varlığı ve medeniyeti Osmanlı öncesi, Osmanlı dönemi ve Osmanlı sonrası olmak üzere üç ana başlık altında görsellerle örneklendirildi. Filibe, Üsküp, Prizren, Saraybosna, Manastır, Sofya, Şumnu, Kratova, Yeni Pazar, Debre, Mostar gibi Balkan şehirleri özelinde bölgedeki şehir medeniyetimizden kalan eserlerimizin mevcut hâli üzerinde duruldu. “İnsan bilmediği şeyin düşmanıdır!” ilkesinden hareketle bu bilgilerin hem Balkanlarda yaşayanlara hem de Türkiye’de yaşayan gençlere aktarılmasının önemi vurgulandı.Hususiyetle de Balkan bölgesinde kurulan yerleşim yerlerinde yetişen insanların insan-mekân ilişkisi bağlamında nasıl bir ruh hâliyle yetiştiği, Çanakkale Savaşlarına gönüllü olarak gelen Balkanlıların hikâyeleriyle örneklendirildi.

Konferansın son bölümünde Doç. Dr. Ertuğrul KARAKUŞ, Balkan bölgesinde kurduğumuz şehir medeniyeti tecrübemizin bize “insan temelli ve samimi” mekânlar kurmamızın bizlere yetiştirmeye mecbur olduğumuz bilinçli gelecek nesiller açısından ne kadar mühim dersler verdiğini vurguladı.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARA
YUKARI YUKARI